A Kis-Ázsiában őshonos Olea örökzöld növény több mint 5000 évvel jelent meg termesztett gyümölcsként az emberiség történelmében. Innen jutott el a földközi tenger térségébe, ahol minden országban termesztik a faj európai változatát. Napjainkban a világ minden azon táján megtalálható, ahol a környezet megfelelő igényéhez. Több száz fajtája ismert. Sokan nem is gondolnák, hogy rokona a fagyalnak, jezsámennek, orgonának, kőrisnek, aranyfának. A növény nem mérgező, minden része fogyasztható embernek, állatoknak.
Kertészetünkben szezonálisan árusított olajfák elsősorban díszítésre kerülnek Vásárlóinkhoz, az öntermékeny fajták gyümölcsöt is hozhatnak. Szívósak, rendkívül hosszúéletűek. Hogy évekig, évtizedekig éljenek kertünkbe, ismerni szükséges „olajbogyónkat”, biztosítani kell számára a megfelelő gondozást. Igényes növény!
1.Megjelenése.
A növény sűrű hajtásrendszere felfelé és részben oldalra törekvő. A törzsmagasság metszéssel növelhető, idősebb korára csavarodó. Kérge szürkésbarna, idővel barázdálttá válik. A növény magassága optimális körülmények között metszés nélkül a 10 métert is eléri évi 10-15 centiméteres növekedéssel. Virágtartóban kevesebbet nő, mint szabadföldbe kiültetett társa.
Örökzöld levelei fajtánként eltérő, aprók, bőrszerűek, lándzsa alakúak, színükön zöldek, fonákukon ezüstösen szőrözöttek. A hajtásokon egymással átellenben nőnek. A leanderhez hasonlóan télen is a hajtásokon maradnak, élettartamuk 1-2 év, majd lehullanak.
Apró krémfehér virágait kis fürtökben a levelek hónaljában nyáron hozza az egyéves vesszőkön. Kellemes illatúak, egy hétig díszítenek.
Csonthéjas ovális termése az olajbogyó. Az öntermő fajtákon 4-5. évben jelennek meg 1-2,5 centiméteresek. Színe az érésével folyamatosan zöldből vált át fekete színbe. Ezt a gyümölcsöt fáról zölden nem célszerű fogyasztani, mivel rendkívül keserű, rossz ízű. Speciális sós lében, olajban történő erjesztés során válik ehetővé.
2. Elhelyezése
Az olajfa fény-és melegigényes dísznövény! Legalább 6-8 órányi közvetlen napsütésre van szüksége. A legnaposabb déli fekvésű védett kertrészt válasszuk. Elviseli a mérsékelten árnyékos kertrészt. Megfelelő méretű virágtartóban nevelhetjük biztonságosan Magyarországon, mivel fagytűrése -9-10 Celsius fok. Elsősorban a gyökérzetét kell megvédeni a fagyástól, a törzse, koronája hidegebb -12-14 Celsius fokot is kibírhat. A biztonság kedvéért a megvásárolt növény 2x 3x nagyobb edénybe ültessük át. Kibélelhetjük a virágtartót hőszigetelő anyaggal/nikecell, buborékos fólia, purhab /, vagy télen kívülről jutazsákkal, buborékos fóliával szigeteljük az edényt.
Kiültetve Pécs környéke és a Budai hegyek kockázatmentesek, míg más országrészekben lehetséges a károsító lehűlés, a gyökérzet fagykárosodása. Télen napsütésben a levelek párologtatnak. A növény számára komoly hidegben -8-10 Celsius fokon a vízfelvétel hiánya miatt napégést szenved, rosszabb esetben kiszáradhat a növény. A kavics talajtakarást nem tűri, használjunk fenyőkérget. Virágtartóba ültetve jobban, egyszerűbben teleltethetjük hazánkban. 2-3 évente javasolt megfelelő méretű edénybe átültetni, mert gyökérzete elhasználja a virágföldet, alkalmatlanná válik az elegendő víz tárolására.
3.Talajigénye.
Jó szerkezetű, vízáteresztő, kötött 6-8 pH kémhatású, felvehető tápanyaggal egyenletesen ellátott talajt szereti az olajfa. Nem viseli el a pangóvizes, akár napokig vízállásos, túlöntözött területet. A virágtartóba ezért jóminőségű SUNIN Általános prémium, vagy Florasca Bio C tipusú virágföldet használjunk. Aljára 5-10 centiméter vastagságban apró, babszem méretű kavicsot, mészkő murvát tegyünk. A drenázs / folyadék elvezető / réteg megakadályozza a pangóvíz kialakulásával járó gyökérrothadást, segít stabilizálni a magasabb növényeket feldőlés ellen a viharos szélben. Amennyiben a kerti talaj eltérő tulajdonságú, javasolt megfelelő mennyiségben és mélységben talajcserét, talajjavítást / komposzt, homok, semleges balti tőzeg, murva / elvégezni.
Ültetéskor ne kerüljön a törzs a fölbe, mert kéregrothadásra hajlamos, kicsit látszódjanak ki a gyökerei. A talajszint a virágtartó felső szintjétől 5-8 centiméterre mélyebben legyen, ez elegendő az öntözéshez.
4.Tápanyagigénye.
Kerülni kell a túlzott tápozását a leanderekkel ellentétben. Tavasszal és nyár közepén adjunk szabályozott tápanyagleadású, kloridszegény BIOPON Általános, vagy Rózsa műtrágyát a növény méretéhez szükséges mennyiségben. Kerüljük a magas nitrogén tartalmú anyagokat, melyek buja növekedést, laza szövetszerkezetet eredményezhetnek. Augusztustól már ne trágyázzunk, hogy beérjenek a levelek, hajtások a teleltetési időszakra.
5.Vízigénye.
Az olajfa gyökere túlöntözéskor, pangó víz kialakulásakor megfulladhat, baktériumos betegséggel fertőződhet, elpusztulhat! Öntözések között hagyjuk kiszáradni a talaj felső rétegének 1/3-át. Kerüljük, hogy „tocsogjon a vízben” néhány napig a növény. Alátétben nem állhat víz! Hogy mennyi öntözésre van szükség azt kikell tapasztalni az adott helyen, az aktuális időjárásban. „Öntözésre nincsen recept!” Az edényes növény gyakoribb öntözést igényel, mint a szabadba kiültetett. Két öntözés között hagyjuk mértékkel majdnem kiszáradni a talajfelszínt. Az esős, hűvösebb évszak mindig próbatétel számára. A sárguló leveleket baljós előjelnek tekintsük télen-nyáron, keressük okát mi okozhatta.
6. Metszése, formázása.
A törzses „olajbogyót” késő ősszel, télen nem metsszük! Áprilisban-májusban a hajtásnövekedés megindulása előtt, vagy a virágok megjelenésekor éles ollóval formára, szimmetrikusra metszhetjük. Óvatosan csak rövid kiálló hajtásokat vágjuk vissza 5-10 centiméterrel, hogy ne veszítse el formáját. Más formára nyírt /leylandi ciprus, arizóniai ciprus / dísznövényekkel szemben nála tilos a drasztikusabb visszavágás. Eltávolítjuk a sérült, elszáradt, egymást dörzsölő, befelé növő, keresztező
hajtásokat és száraz leveleket. A növény számára rossz téli időjárás vagy teleltetési körülmények okozhatják a levelek részleges, vagy teljes lehullását. Ebben az esetben megvárjuk az új hajtások megjelenését és ekkor távolítjuk el az elhalt részeket. A gyökérrothadás elkerülése korlátozott öntözéssel kerülhető el. Amennyiben a gömb formát szeretnénk megtartani, évente két alkalommal fazonírozó, igazító metszéssel tartjuk növekedésének megfelelően az arányos formát. Ha termő fát szeretnénk, úgy egy laza vázakoronát alakítsunk ki mint egyes gyümölcsfáknál / szilva, meggy /.
Nyár közepén ismét sorra kerülhet egy igazító munka amikor a kiugró hajtásokat a többséghez igazítjuk.
7. Növényvédelme.
Baktériumos fertőzés a levelek, hajtások sérülése után jelenhet meg / jégverés, esős időszak, fagyássérülés, rovarrágás /. Kezdetben 2-3 centiméteres zöldes-sárga színű sima dudor, majd megrepedő sötétbarna szemölcs formájában látható a fiatal ágakon. A magas páratartalom fokozza a fertőzést, súlyos levélvesztést okozhat.
Gombás megbetegedést okoz a Ciclonium és Verticilosis gomba szintén meleg, párás időben. A kórkép előbbinél körkörös sárga, vagy barna színű folt a levélen, utóbbinál a levelek teljes rászáradása a hajtásra. A betegségek észlelésekor a növényt permetezzük le rézoxiklorid tartalmú készítménnyel.
Levél és pajzstetű felszaporodásakor megjelenhetnek a törzsön, hajtásokon a hangyák. Védekezzünk Mospilan 20 SG készítménnyel.
Száraz, meleg időszakban az atkák is megjelenhetnek a leveleken. Deformálódnak, „szürkék, porosak” lesznek pókhálószerű szálakkal. Védekezzünk atkaölőszerrel 2-3 alkalommal nedvesítőszer hozzáadásával.
8. Teleltetése.
A növénynek szüksége van 3 hónapos nyugalmi állapotra. Az edényes növény öntözését október elején csökkentjük, épphogy nyirkos legyen a talaj. A fagyok beköszönte előtt fagymentes, de jól megvilágított, +5-8 Celsius fokos helyiségbe tegyük. Ennél magasabb „szobai hőmérséklet” nem tesz jót a növénynek, nem áll le a hajtások növekedése. Legyengült az olajfán, kórokozók, kártevők szaporodnak el. Időnként ellenőrizzük, hogy nem száradt ki teljesen talaj.
Amennyiben nincsen megfelelő téli tároló, alaposan csomagoljuk be a virágtartót hőszigetelő anyaggal és tegyük a házfal / fűtött helység másik oldala /mellé szélvédett helyre. Havazás előtt, vagy -2-3 Celsius foknál takarjuk alaposan be. Időnként ellenőrizzük a talaj nyirkosságát. Tartós fagy beköszöntekor feltétlenül tegyük be zárt hideg épületrészbe / garázs, szerszámtároló /.
A kiültetett növényt októberben öntözzük utoljára amennyiben szükséges. Fagypont alatti hőmérsékleten fátyolfóliával védjük a leveleket az erős napsütéstől. -5 Celsius fok alatt megfelelő méretű takarósátorral védjük meg a hidegtől, szárító széltől. A talajfelszínt fenyőkéreggel takarjuk az átfagyás ellen.
Törzses formára nyírt olajfa
Az olajfa jelenleg nem kapható, várható április első hetében.