Kínai kenderpálma – Trachycarpus fortunei

A kínai kenderpálma – Trachycarpus fortunei magyarországi kertekben történő megjelenését a klímaváltozás segítette. Hosszú évek óta nincsen komolyabb lehűlés december-január hónapokban. 15-17 Celsius fokig „fagyálló”, megfelelő téli takarás mellett megkockáztatható a kertben történő kiültetése az olajfához, leanderhez hasonlóan. Kína és japán szubtrópusi és mérsékelt övi hegyvidéki erdőiben őshonos. Az örökzöld pálmát hívják még szélmalom pálmának, legyezőpálmának.

1.Megjelenése.

Fiatal korában zömök kis bokor. Idősebb korában a felfelé törekvő vaskos törzs tetején emelkednek ki körkörösen a 60-80 centiméteres jellegzetes levelei végcsomóval. A törzsét sűrűn borítják a régi levélhüvelyekből származó szőrös barnás-fekete szálak, a levágott levelek csonkjai. Levelei örökzöldek, mélyen szeldeltek, zöldszínűek. A lombozat átmérője 1- 1,8 méter. A kínai kenderpálma kétlaki növény. A nőivarú nyáron hozza lelógó fürtökben kicsi sárga virágait. Amennyiben megtermékenyülnek, sötétkék termést hoz, mely elvethető.

Egyedülálló és vonzó örökzöld lombozatának köszönhetően egész évben erőteljes kertépítészeti jelenléttel rendelkezik mediterrán kertben.

Kínai kenderpálma-Trachycarpus fortunei

2.Elhelyezése.

A kínai kenderpálma rendkívül szívós dísznövény. Szél-szárazság, és mérsékelten fagytűrő. Télen rövidebb időszakot túlélhet -15 Celsius fokon, de megfelelő védelemre van szüksége. Nagyon jól tűri a szennyezett városi levegőt. Leveleit azonban téli hidegben megperzselheti a nap és eltépheti a szél. Ezért részben árnyékos helyet válasszunk, ahol védve van a viharos széltől. Fontolja meg a pálma szélfogó közelébe történő ültetését, például kerítéshez vagy magasabb cserjékhez, fák védelmében, hogy csökkentse az erős szél hatását a lombozatra A Trachycarpus fortunei akár 10-15 méter magasra is megnőhet, ezért hagyjon bőven teret a növekedéshez. Azonban általában lassabb ütemben növekszik, több évtizedbe is telhet, amíg elérheti végső magasságát.

Belső térben helyezze olyan helyre, ahol közvetett napfény éri, például keleti vagy nyugati fekvésű ablak közelében. Sokoldalú díszítési lehetőséget biztosít teraszokra, erkélyekre vagy kisebb kertekben. Csak megfelelő méretű virágtartóban nevelhetjük biztonságosan Magyarországon, mivel fagytűrése -15 Celsius fok. Elsősorban a gyökérzetét kell megvédeni a fagyástól, a törzse, koronája hidegebb -12-15 Celsius fokot is kibírhat, túlélhet. A biztonság kedvéért a megvásárolt növény 2x 3x nagyobb űrtartalmú edénybe ültessük át.

Kibélelhetjük a virágtartót hőszigetelő anyaggal/nikecell, buborékos fólia, purhab /, vagy télen kívülről jutazsákkal, buborékos fóliával. Az edényben a legkeményebb télen is áttudjuk teleltetni. Növekedése kisebb ugyan, de kompaktabb növényt tudunk nevelni. Átültetni 3-4 évente célszerű, vagy amikor kinövi cserepét. Válasszon egy olya virágcserepet, mely legalább 20%-kal nagyobb, mint a jelenlegi, és használjon jól vízelvezető, levegős talajt. A tavasz az ideális időszak az átültetésre, mivel a növény aktív növekedési szakaszába lép. A hosszúkás, megnyúlt „pálmacserép”, praktikus, mivel a gyökérzete dugóhúzó szerűen lefelé törekszik.

3.Talajigénye.

A kínai kenderpálma az enyhén savanyú vagy semleges kémhatású, jó vízgazdálkodású, tápanyagban gazdag talajt kedveli. Nem viseli el a levegőtlen, erősen kötött, pangóvizes, vagy időszakosan víz borította kertrészt, mely gyökérrothadást okoz. Talajcserével, dréncső beépítésével van lehetőség kedvező feltételek megteremtésére. Az ültetőgödörbe tegyünk Sunin Általános prémium, vagy Florasca Bio C tipusú virágföldet, vagy a helyi földet keverjük semleges tőzeggel és 10% folyami homokkal, finom szemcséjű sóderrel. Ezek az anyagok elegendő oxigént biztosít a gyökerek számára. Virágtartóba való ültetéskor az edény aljára tegyünk 5-10 centiméter vastagságban babszem méretű mészkőmurvát vízelvezető rétegnek. Ültetéskor ne kerüljön a törzs a fölbe, mert kéregrothadásra hajlamos, kicsit látszódjanak ki a gyökerei. A talajszint a virágtartó felső szintjétől 5-8 centiméterre mélyebben legyen, ez elegendő az öntözéshez.

A talajfelszín kavics talajtakarását nem szereti, használjunk fenyőkérget.

  1. Tápanyagigénye.

A tápanyaghiányok számos problémát okozhatnak, amelyek befolyásolják a pálmafák általános egészségi állapotát és esztétikai megjelenését. A pálma egészségének megőrzéséhez és a növekedés serkentéséhez fontos a trágyázás. Használjon szabályozott tápanyagleadású műtrágyát évente egyszer, vagy igényének megfelelő kloridszegény összetett hatóanyagú, mikroelemekkel dúsított anyagot. Mindig kövesse a csomagoláson feltüntetett adagolást. Az adagolás műtrágyánként változhat, de általánosságban elmondható, hogy a pálmák tavasszal és nyáron többet igényelnek. Ősszel és télen nem használjuk őket. Kerülje a túlműtrágyázást, mert ez problémákat okozhat a levelekben. Összetételében 13-5-13 arányhoz közelítsen/ BIOPON Általános- Kerti, vagy Rózsa készítmények /. A Pálma feliratú tápoldatokat kerülje, mert sok vizet vásárol, kevés hatóanyaggal. De a mindenre jó „biolöttyökre” se adjon ki pénzt feleslegesen.

A tápanyaghiány a leveleken jelenik meg elszíneződések, foltok formájában. Lombhulláshoz és a pálmafák lassú pusztulásához is vezethetnek, ha nem gyógyítjuk meg őket.

  1. Vízigénye.

Az öntözése fontos ápolási feladat a kenderpálma túlélése és növekedése szempontjából. Elegendő vízre van szüksége, különösen meleg, száraz nyarak idején. A virágtartóba ültetett növényeket naponta ellenőrizzük 30 Celsius fok felett. Tartsa nedvesen a talajt, kerülje a túlöntözést. Figyeljük a talaj felső rétegét, és biztosítsunk öntöző vizet, amikor szükséges. Az öntözésre nincsen recept, az időjárási körülményektől függ szükségessége! Hagyja, hogy a felső néhány centiméternyi talaj kiszáradjon az öntözések között. Télen 4-6 hetente elegendő a szabadban levő pálma talajának ellenőrzése. A januári-februári napsütésben, szeles időben a levelek párologtatnak. A növény számára komoly hidegben a fagyott talajból történő vízfelvétel hiánya miatt napégést szenvedhetnek, rosszabb esetben kiszáradhatnak!

  1. Metszése.

Általában nagyon kevés metszést igényel. A levelek élettartama 3-5 évig tart. Az idősebb levelek védik meg a fiatalabbakat a szélkártól. Az elsárgult, elszáradt és sérült leveleket éles ollóval 10 centiméteres csonkkal vágjuk le a levelek száránál. Kerüljük a zöld, egészséges levelek lemetszését, mert ez gyengítheti, gátolhatja növekedését. Tilos a csúcsot eltávolítani, mert ez a növény pusztulását jelenti, törzséből nem hajtanak ki levelek. Ne hagyja a pálma virágait rászáradni. Lényegében gyengítik a növényt, mert elnyelik a levelek növekedéséhez szükséges energiát. A metszést tiszta, éles eszközökkel kell végezni, hogy minimálisra csökkentsük a betegségek terjedésének kockázatát.

Idővel a virágtartót teljesen kitöltheti a gyökérzet, nem marad föld amely tárolni tudja az öntözővizet. Gyorsan kiszáradhat a pálma, jobb esetben megáll a fejlődése. A gyökerek metszésére tavaszi átültetésekor kerülhet sor. Óvatosan rázzük le a felesleges földet, majd a gyökeret húzzuk meg, egyenesítsük ki. Maximun az alsó rész 1/3-át vághatjuk le. Az ültetést alapos beöntözés kövesse és néhány hétre árnyékos helyre kerüljön a növény.

  1. Növényvédelme.

Rendszeresen ellenőrizze a Trachycarpus fortunei-ját gyapjas pajzstetvekre, takácsatkákra és gombákra. Ha betegségek vagy kártevők jeleit látja / hangyák megjelenése, ragacsos anyag, torzult levél poros, szürkés felülettel pókhálószerű szövedékkel /, kezelje megfelelő növényvédőszerekkel. Célszerű tapadást fokozó szert is használni.

8.Teleltetése.

A kínai kenderpálmát a súlyos fagyoktól (-15Celsius fok kiültetett, -10 Celsius fok cserépben nevelt) szükséges megvédeni. A törzset, lombkoronát levegőt-párát áteresztő anyagokkal, például fátyolfóliával, nádszövettel vagy jutazsákkal, takaróval burkoljuk be a kritikus hideg előtt. A koronát száraz szalmával is kitömhetjük. Jó megoldás a megfelelő méretű takarósátor. Amint a komolyabb fagyos időszak elmúlt, távolítsuk el a védelemhez alkalmazott anyagokat.

Megvédheti a talajt és a gyökereket egy réteg talajtakaróval, például őszi levelekkel vagy fenyőkéreggel. Védi a gyökereket, meggátolja a felső talajszint megfagyását. Májusban hamarabb indul fejlődésnek a növény. A pálma pusztulását okozhatja, ha a téli csapadék összegyűlik koronájában és megfagy. A hidegkár csak tavasszal válik észrevehetővé, amikor új levelek kezdenek fejlődni. Figyeljen a lombozat színének változására vagy a levélkezdeményekre „lándzsákra”, amelyek meghúzásukkor könnyen kiszakadnak. Ez rothadásra utalhat.

A virágtartóba ültetett pálmát egyszerűen védett helyre lakásba visszük ahol 12-25 Celsius fok és természetes megvilágítás van. Tehetjük házfal mellé, fűtetlen szín alá a kritikus időszakban. Feltéve, ha mérete még megengedi. Amennyiben nem megvalósítható húzzunk rá növény takarósátort.

Kerüljük a hirtelen nagyobb hőmérsékleti ingadozásokat, az erős huzatot.

Kínai kenderpálma

A kínai kenderpálma jelenleg nem kapható, várható április első hetében.